Da li ste ikad čuli za LABNE?
Labne je tradicionalni fermentisani proizvod sa Bliskog istoka. On je u stvari nešto između jogurta i sira za mazanje. Često se i naziva jogurtnim sirom, iako tehnički nije sir, jer se prilikom pravljenja surutka ne odvaja u potpunosti od čvrste mase. Gušći je od jogurta i značajno masniji, nalik sirnom namazu.
Dakle, labne je – LABNE.
Ako niste još za njega čuli, sad je pravo je vrijeme.
Spada u fermentisane mliječne proizvode. One koji su poželjni u ishrani zbog prisustva probiotskih bakterija, kao i smanjene količine laktoze, ili njenog potpunog odsustva.
Ja sam upoznala lebne i zaljubila se u njega, kao i u gotovo svu bliskoistočnu hranu, prilikom studiranja. Tokom boravka u divnom Damasku imala sam priliku da se upoznam sa ukusima ove kuhinje na njenom samom izvoru – u restoranima starog grada Damaska i u sirijskim porodicama.
Može da se koristi na razne načine:
- kao namaz – tako ga najviše voli moj sin, na raženom hljebu, posuto sa sjemenkama
- kao podloga za slatke i slane recepte – slane kuglice sa sirom i povrćem, torta od sira, deserti sa voćem i pahuljicama, u voćnim kašama…
Ja ga najviše volim koristiti na način na koji sam se upoznala sa njim, a to je kao umak.
Bliskoistočna kuhinja me oduševila i osvojila na prvom mjestu upravo zbog tog principa „umakanja“. Ako ste poznavalac bliskoistočne kuhinje, znate o čemu pričam.
Mnoštvo posudica raznih boja, tekstura, mirisa i ukusa – humus, baba-ganuš, tabule, labne, falafel…
Obilje biljne hrane i začina.
A ja volim da uzmem po malo od svega u svim mogućim bojama. I zato mi savršeno odgovara ovaj način pripreme i posluživanja hrane, koji često primjenjujem i u svojoj kući.
Donosim vam UMAK OD LABNE, onako kako sam ga ja napravila.
Na moju veliku žalost u BiH ne mogu da dođem do tradicionalne smješe začina zvane zatar, koja se koristi za ovaj umak, kao i za humus.
Zamjenu sam našla u mješavini začina za pizzu, koju sam otkrila nedavno i kojom sam oduševljena, te je koristim svugdje, a najmanje za pizzu. Sadrži origano, crveni i bijeli luk, biber, bosiljak, ruzmarin i kadulju.
Umak od labne (količina za 1 osobu):
- 50g labne
- 50g jogurta 1% mm
- 1 čen bijelog luka sitno isjeckan
- So
- Malo limunovog soka
- Začini
- 5 g maslinovog ulja
Preporučujem kao opciju za doručak uz:
- 70g hljeba
- 100g povrća (mrkva, keleraba, štapići celera…)
Ukupna kalorijska vrijednost 322 kcal.
UH: 44.88 Proteini: 10.59 Masti: 11.53,od čega 6,53 g zasićeih, 5g nezasićenih
Kao opciju za večeru predlažem da izostavite hljeb i jedete samo sa svježim povrćem, čiju količinu povećate na oko 150g.
U tom slučaju kalorijska vrijednost je oko 185kcal.
UH: 18.15 Proteini: 5.66 Masti: 10.
Ako Vam je ovaj tekst probudio želju da probate još okusa Bliskog istoka, probajte HUMUS – namaz od slanutka po mom receptu.
A ako ste više za ukusne i zdrave slatkiše, zavirite u moje slatke recepte.